15 lipca sołtysi miejscowości z gminy Korczyna spotkali się na naradzie, na której poruszone zostały ważne dla mieszkańców kwestie, głównie związane z pracą jednostek pomocniczych gminy – sołectw.
W spotkaniu uczestniczył wójt Jan Zych, zastępca wójta Katarzyna Urbanek, sekretarz Urzędu Gminy Wioletta Prajzner, kierownik GOPS Halina Półchłopek, pracownicy Urzędu Gminy oraz sołtysi Marian Pelczar (Korczyna), Jan Wawrzkowicz (Kombornia), Janusz Olbrycht (Węglówka), Adam Paradysz (Czarnorzeki), Grzegorz Boczar (Iskrzynia).
Spotkanie prowadził Wójt Gminy Jan Zych. Przeprowadził on szkolenie dotyczące funkcjonowania jednostek pomocniczych gminy w świetle statutów sołectw. Statuty są aktami prawa miejscowego, regulującymi sposób wybierania organów sołectwa (tj. sołtysa i zebrania wiejskiego) oraz zakres ich obowiązków i uprawnień.
Szkolenie odbyło się na wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korczyna, która kontrolując poszczególne sołectwa (kontrola taka musi odbywać się co najmniej raz podczas kadencji Rady Gminy) stwierdziła w niektórych miejscowościach nieprzestrzeganie przez sołtysa przepisów prawa wynikających ze statutu sołectwa.
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawiła sołtysom formy pomocy, która udzielona została mieszkańcom poszczególnych miejscowości dotkniętych skutkami gwałtownych opadów, które dotknęły naszą gminę w końcu czerwca br. Pomoc z funduszów wojewódzkich wyniosła ponad 164 000 zł i skierowana była do osób, którym deszcz wyrządził najpoważniejsze szkody w gospodarstwach domowych. Poszkodowani uzyskali jednorazowe wsparcie w wysokości do 6 tysięcy złotych na gospodarstwo domowe. Dofinansowanie było zróżnicowane, w zależności od wykazanych szkód.
Wójt Gminy przedstawił sołtysom zakres pomocy dla rolników, wykazujących straty w uprawach.
Pracownik Urzędu Gminy Bogumiła Brzostek poinformowała sołtysów o stratach w infrastrukturze dróg i mostów oraz szacunkowych kosztach ich naprawy, wynoszących w przybliżeniu 10 milionów złotych.
Sołtysi omówili z władzami gminy kwestie formalne związane z rozdysponowaniem środków funduszu sołeckiego na rok następny. Wójt Gminy podkreślił nieprzekraczalny termin składania wniosków do 30 września br. Do tego czasu zebrania wiejskie muszą podjąć uchwałę o przeznaczeniu przyznanych środków przypadających na każde z sołectw.
Katarzyna Kałamucka, pracownik Urzędu Gminy przedstawiła sołtysom konieczność podjęcia decyzji dotyczącej odbierania popiołu od mieszkańców. Przedstawiła alternatywne możliwości działania i wiążące się z nimi ewentualne koszty. Wójt poprosił sołtysów o przedstawienie opinii dot. kierunku, w którym podejmowane będą działania organów gminy. Omówiona została również kwestia ewentualnego obciążenia kosztami odbioru odpadów właścicieli domków letniskowych, położonych na terenie gminy.