Po kilkuletniej przerwie w Komborni odbył się Piknik u Profesora Pigonia. Zorganizowane przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Krośnie oraz Gminę Korczyna wydarzenie było okazją do zapoznania się z życiorysem i małą Ojczyzną Stanisława Pigonia – profesora z Komborni.
Spotkanie rozpoczął kanclerz PANS Franciszek Tereszkiewicz witając obecnych na pikniku gości, do których adresowane było wydarzenie – uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Powiatu Krośnieńskiego.
Wydarzenie oficjalnie otworzył Wójt Gminy Korczyna Grzegorz Półchłopek. Wójt zapewnił, że pamięć o profesorze Stanisławie Pigoniu w naszej Gminie będzie trwała, a działania mające na celu promowanie sylwetki wielkiego Kombornianina będą przez lokalny samorząd wspierane. Podziękował przedstawicielom krośnieńskiego środowiska akademickiego za niestrudzone działania popularyzujące życiorys i dorobek S. Pigonia, zaś wszystkim uczestnikom przygotowanych w ramach pikniku rozgrywek życzył powodzenia.
Sylwetkę profesora Pigonia przedstawił prof. dr hab. Kazimierz Sikora – wykładowca językoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie - popularyzator kultury języka i wiedzy o języku polskim, dialektolog. Zaznaczył, że chłopskie korzenie przyszłego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ukształtowały go na całe życie. - Pigoń nigdy nie wstydził się domu rodzinnego, wiejskich tradycji, Komborni – zauważył prof. Sikora. – Co więcej, zawsze był niechętny studentom, którzy wypierali się swoich korzeni.
Po otwarciu spotkania uczniowie szkół podstawowych w Węglówce i w Komborni przystąpili do konkursu wiedzy o Stanisławie Pigoniu. Konkurs był dwuetapowy – w pierwszej części zmierzyli się z testem wiedzy o profesorze i jego wsi rodzinnej, zaś w drugiej przedstawili przygotowane pod opieką nauczycieli krótkie inscenizacje dzieł Aleksandra Fredry – Szkoła Podstawowa im. Stanisława Pigonia w Komborni zaprezentowała fragment „Zemsty”, zaś Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Węglówce – „Ślubów Panieńskich”.
Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: kanclerz PANS Franciszek Tereszkiewicz, dr hab. Piotr Łopatkiewicz, prof. PANS – historyk sztuki oraz Paweł Gromadzki – inspektor ds. promocji i informacji UG Korczyna oraz Judyta Zajdel i Jolanta Witkoś. Jury podkreśliło bardzo dobre przygotowanie uczestników konkursu, którzy imponowali znajomością pamiętnika z Komborni w świat oraz dorobku badawczego wielkiego Kombornianina.
Końcowa klasyfikacja przedstawiała się następująco:
Wyniki indywidualne:
Uczniowie SP w Komborni – łącznie 60 pkt.
- Filip Wawrzkowicz – 16 pkt
- Lena Surmacz – 13 pkt
- Karolina Krauz – 12 pkt
- Natalia Prajsnar – 10 pkt
- Małgorzata Mika – 9 pkt
Uczniowie SP w Węglówce – łącznie 48 pkt
- Zuzanna Niemasik – 12 pkt
- Jakub Pudło – 12 pkt
- Aleksandra Petyniak – 10 pkt
- Zofia Sopata – 8 pkt
- Szymon Łapiński – 6 pkt
Wyniki grupowe za inscenizację:
- Szkoła Podstawowa w Komborni – 30 pkt
- Szkoła Podstawowa w Węglówce – 30 pkt
Łączne wyniki:
- Szkoła Podstawowa w Komborni – 90 pkt
- Szkoła Podstawowa w Węglówce – 78 pkt
Jury podkreśliło wysoki poziom wystawianych inscenizacji, szczegółową scenografię i duże zaangażowanie młodych ludzi.
Kiedy uczniowie szkół podstawowych zmagali się z konkursem wiedzy i prezentowali scenki fredrowskie, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rywalizowali w grze terenowej Na szlaku przygody. Celem rozgrywki było dotarcie do domu rodzinnego profesora Pigonia z wyznaczonych punktów położonych na terenie całej miejscowości.
W rozgrywkach terenowych wzięły udział drużyny:
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Elektrycznych w Krośnie
- Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie
- Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Jedliczu
- II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie
- Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
- Zespół Szkół w Iwoniczu
- Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krośnie
Końcowe wyniki:
- I miejsce - II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie
- II miejsce - Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
- III miejsce - Zespół Szkół w Iwoniczu
Finał pikniku odbył się w pięknej scenerii „Pigoniówki” – należącej obecnie do Państwowej Akademii Nauk Stosowanych domu, w którym wychował się Stanisław Pigoń. Uczestnicy Pikniku zwiedzili zagrodę i obejrzeli kolekcję pamiątek po Profesorze Pigoniu, a na zakończenie pobytu zostali poczęstowani domowym żurkiem i tradycyjnymi proziakami wypieczone na prawdziwym, opalanym drewnem piecu. Wszystkie te pyszności przygotowały członkinie Klubu Seniora w Komborni.
W wydarzeniu wzięli udział żołnierze sanockiego batalionu 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, prezentując zainteresowanym wyposażenie bojowe i zachęcając do wstąpienia do służby oraz rozgrywając konkurencje strzeleckie, topograficzne i testy na spostrzegawczość.
Obsługę informatyczną i zaplecze organizacyjne stanowili studenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.
Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez krośnieńską uczelnię oraz Gminę Korczyna. Organizatorzy mają nadzieję, że Piknik na stałe zagości w kalendarzu corocznie organizowanych w Gminie Korczyna wydarzeń, a z każdym rokiem udział szkół z terenu naszej Gminy będzie coraz liczniejszy.