Przypominamy Mieszkańcom Gminy Korczyna o obowiązku segregowania odpadów komunalnych!
Poszczególnym rodzajom odpadów komunalnych przypisane zostały symboliczne kolory, którymi oznaczone są odpowiednie pojemniki oraz worki.
Żółty – metale i tworzywa sztuczne
- Do worków i pojemników oznaczonych kolorem żółtym wrzucamy zgniecione i zakręcone butelki plastikowe po napojach, olejach spożywczych i mleku; opakowania po kosmetykach, chemii gospodarczej; kartony po mleku, sokach i innych produktach spożywczych, tzw. opakowania wielomateriałowe; puszki po żywności i inapojach; nakrętki, kapsle, zakrętki od słoików i butelek; opakowania po produktach spożywczych – kubki po jogurtach, śmietanach, margarynach, serkach; worki foliowe, folie bąbelkowe i stretch, reklamówki; folie po papierze toaletowym i zgrzewkach od wód i napojów; wiaderka, doniczki, miski, pudełka plastikowe, koszyki.
Pamietaj! Z opakowań po jogurtach, śmietanach czy margarynach należy oderwać wieczko! Opakowania należy przed wyrzuceniem opróżnić i zgnieść!
- Do worków i pojemników oznaczonych kolorem żółtym nie wrzucamy puszek i pojemników po farbach i lakierach; butelek i pojemników z zawartością; opakowań po lekach; jednorazowych naczyń i reklamówek; opakowań foliowych po proszkach do prania, karmie dla zwierząt, ziemi ogrodniczej, wędlinach, mięsach, kawach, herbatach, płatkach śniadaniowych, chrupkach, makaronach; folii malarskich; tacek styropianowych; tubek po kosmetykach i pastach; baterii i akumulatorów.
Niebieski - papier
- Do worków i pojemników oznaczonych kolorem niebieskim wrzucamy opakowania z papieru i tektury; gazety i czasopisma; gazetki reklamowe; ulotki i katalogi; książki i zeszyty; papier biurowy; papier pakowy; opakowania tekturowe; kartony; tekturę falistą; torby i worki papierowe.
Pamiętaj, przed wyrzuceniem kartonów i papierów należy je zgnieść!
- Do worków i pojemników oznaczonych kolorem niebieskim nie wrzucamy papierowych worków po nawozach i materiałach budowlanych; odpadów higienicznych – chusteczek, ręczników papierowych; papieru lakierowanego, foliowego i woskowanego, zatłuszczonego papieru po maśle czy margarynie; kartonów po mleku i napojach, zatłuszczonych opakowań i naczyń jednorazowych; tapet; kalki.
Zielony – szkło
- Do worków i pojemników oznaczonych kolorem zielonym wrzucamy szklane butelki po napojach i żywności; szklane słoikil szklane opakowania po kosmetykach – ale tylko części szklane!
Pamiętaj, przed wyrzuceniem szkła należy go opróżnić, a nakrętkę wyrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne!
- Do worków i pojemników oznaczonych kolorem zielonym nie wyrzucamy ceramiki, doniczek i porcelany; zniczy z zawartością wosku; żarówek, świetlówek i reflektorów; luster i naczyń z kryształu; szkła okiennego i zbrojonego; szklanych opakowań po rozpuszczalnikach i olejach silnikowych; szkła żaroodpornego; monitorów; kineskopów; termometrów; szkła okularowego.
Brązowy – bioodpady
- Do worków i pojemników oznaczonych kolorem brązowym wrzucamy resztki żywności pochodzenia roślinnego; pieczywo; obierki owoców i warzyw; skorupki orzechów; fusy po kawie i herbacie; resztki kwiatów ciętych i doniczkowych; przeterminowane owoce i warzywa.
Pamiętaj! Odpady biodegradowalne, w tym kuchenne zaleca się wrzucać do worka luzem!
- Do worków i pojemników oznaczonych kolorem brązowym nie wrzucamy resztek żywności pochodzenia zwierzęcego, tj. kości i mięsa, skorupek jaj; popiołu z węgla; piasku; ziemi i kamieni; drewna impregnowanego; trocin; padłych zwierząt; odchodów zwierzęcych; tkanin.
Pojemnik czarny – odpady zmieszane
- Do worków i pojemników oznaczonych kolorem czarnym wrzucamy odpady kuchenne pochodzenia zwierzęcego, w tym skorupki jaj; środki higieny osobistej, np. pieluchy, ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne; tubki po pastach i kremach; zanieczyszczone opakowania spożywcze, np. wieczka od jogurtów; zabrudzone naczynia i reklamówki jednorazowe; opakowania z folii po proszkach, karmie dla zwierząt, ziemi ogrodniczej, wędlinach, mięsach, kawach, herbatach, płatkach, chrupkach, makaronach; tacki styropianowe; zatłuszczony papier po maśle lub margarynie; wszystkie odpady, których nie można wrzucić do pozostało pojemników, a nie są odpadem niebezpiecznym.
- Do worków i pojemników oznaczonych kolorem czarnym nie wrzucamy przeterminowanych leków i chemikaliów; zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego; zużytych baterii i akumulatorów; mebli i innych odpadów wielkogabarytowych; odpadów budowalnych i rozbiórkowych; zużytych opon; popiołu i żużla; farb i rozpuszczalników oraz opakowań po nich.
Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) dostarczać można meble i odpady wielkogabarytowe; zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny; zużyte opony; przeterminowane leki; odpady budowlane, rozbiórkowe i remontowe, w tym gruz i beton; chemikalia; zużyte baterie i akumulatory; świetlówki i reflektory; opakowania z tworzyw sztucznych; opakowania szklane; opakowania z metali; popiół; papier i tekturę oraz opakowania z papieru i tektury.
Opracowano na podstawie materiałów informacyjnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej - Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego sp. z o.o.
UWAGA!!!
Jak już informowaliśmy artykuł ten opracowano na podstawie materiałów informacyjnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej - Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego sp. z o.o. w ramach którego funkcjonuje Regionalne Centrum Odzysku Odpadów – RCO. RCO odbiera i zagospodarowuje z terenu naszej gminy wszystkie odpady.
Z powtórnie uzyskanych informacji potwierdzamy, że do worków oznaczonych kolorem żółtym nie wrzucamy opakowań foliowych po wędlinach, mięsach, kawach, herbatach, płatkach śniadaniowych, chrupkach, makaronach gdyż folie w które opakowane są w/w towary nie nadają się do recyklingu. Są zbyt cienkie w dodatku pokryte różnymi nadrukami oraz zawierające inne warstwy (np. aluminium).