Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej Koło w Korczynie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie zorganizowali niezwykłą wystawę "Ocalić od zapomnienia". Uroczyste otwarcie odbyło się 1 września i zgromadziło około 100 osób, w tym byłych pracowników nieistniejących już zakładów produkcyjnych. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Maria Półchłopek i Jan Półchłopek, pracownicy korczyńskich zakładów.
Wystawę wyrobów, zdjęć, dokumentów i innych pamiątek poprzedziło spotkanie z inicjatorami przedsięwzięcia. Do obejrzenia wystawy zaprosił dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie Wojciech Tomkiewicz. Następnie Wójt Gminy Korczyna Jan Zych podziękował organizatorom za inicjatywę upamiętnienia zarówno samych instytucji jakimi były nieistniejące już zakłady, jak i ich pracowników, którzy z ogromnym wzruszeniem mogą wrócić pamięcią do lat swojej młodości spędzonej w tych zakładach. Wójt podkreślił także fakt, że Korczyna, w której funkcjonowały tak duże zakłady produkcyjne wyprzedzała okoliczne miejscowości pod względem rozwoju, a także samą idee spółdzielczości, która u nas pojawiła się jeszcze przed zmianami ustrojowymi. Produkty z korczyńskich zakładów znane były nie tylko w obrębie powiatu czy Polski, ale obejmowały swoim zasięgiem cały świat.
O działalności Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej Koło w Korczynie i o projekcie wystawy opowiedział Henryk Bogacz. Podkreślił fakt unikalności korczyńskiej wystawy ukazującej jaką marką była Korczyna ze swoimi zakładami pracy i ludźmi tam pracującymi. To właśnie tym ludziom zadedykowano tą wystawę. Podziękował wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu tego wydarzenia. Szczegóły związane z samym powstaniem pomysłu a później realizacją wystawy omówił komisarz wystawy Jan Stachyrak. Podkreślił on, że Korczyna była jedną z najbardziej uprzemysłowionych wsi w Polsce. Eksponaty, a jest ich łącznie 120 oraz blisko 200 zdjęć, użyczyło kilkanaście osób, za co organizatorzy wystawy wyrażają ogromną wdzięczność. W największej sali wystawowej prezentowane są zakłady drzewne, w tym między innymi odnowiony kredens kuchenny produkowany w Korczynie, stanowisko ręcznych narzędzi do produkcji w zakładach drzewnych oraz galanteria drzewna. W tej samej sali jest też kącik poświęcony cegielni. Druga sala poświęcona jest Towarzystwu Tkaczy, a w niej można podziwiać słynne makaty tkane w Korczynie a także ozdobne kapy na łóżka czy ręczniki. Kolejna sala to prezentacja Korczyńskich Zakładów Spożywczych, gdzie można zobaczyć między innymi zachowane dwa oryginalne słoiki z dżemem jeżynowym i marmoladą z lat 80-tych ubiegłego stulecia, sztandar zakładu, proporczyki, kronikę, urządzenie do ręcznego prześwietlania słoików, etykiety i unikatowe zdjęcia. Jan Stachyrak podkreślił, że wystawa stanowi piękne wspomnienie o minionych czasach, ale także przybliża młodszym odbiorcom fragment historii naszej miejscowości.
Podczas prezentacji pomysłodawców przed oficjalnym otwarciem wystawy głos zabrał również Dyrektor Szkoły Podstawowej w Korczynie Artur Stodolak informując, że szkoła jest otwarta na stworzenie stałej kontynuacji wystawy po korczyńskich zakładach produkcyjnych w swoich murach. Organizatorzy zaapelowali do mieszkańców Korczyny o przekazanie pamiątek do dalszej ich ekspozycji i zachowania dla przyszłych pokoleń.
Na wystawie prezentowane są unikatowe eksponaty po czterech byłych zakładach produkcyjnych w Korczynie: Włókienniczej Spółdzielni Pracy "Towarzystwo Tkaczy" w Korczynie, Korczyńskich Zakładach Spożywczych, Robotniczej Spółdzielni Pracy Przemysłu Drzewnego w Korczynie i Spółdzielni Pracy "Przyszłość" w Korczynie.
Wystawę można oglądać do 10 października br. w każdą sobotę i niedzielę w godz. 15:00 - 17:00, a dni powszednie po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji: 692345547, 606879045. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania oraz obejrzenia galerii zdjęć.