21 i 22 stycznia nasze myśli kierujemy ku Babciom i Dziadkom, niezależnie od tego, czy są blisko nas, czy już ich z nami nie ma. Dzień Babci i Dziadka uroczyście obchodzony jest w Polsce od lat sześćdziesiątych XX wieku. Podczas uroczystości zorganizowanych przez przedszkola i szkoły wnuki zapewniały swych dziadków, że ich święto powinno trwać przez cały rok.
Szkoła Podstawowa im. Stanisława Pigonia w Komborni
Uczniowie klasy III szkoły podstawowej zaprosili babcie i dziadków na wystawione w dniu 31 stycznia przedstawienie teatralne w reżyserii Wioletty Długosz. Młodzi aktorzy wykonali „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków” oraz scenkę kabaretową „Dziadek, stołek i rosołek”. Program artystyczny uzupełniały wykonane przez artystów piosenki.
Kolejne przedstawienie przygotowane przez klasę II odbyło się 7 lutego. Dzieci pod opieką Krystyny Pyzi przypomniały gościom najpiękniejsze wiersze Jana Brzechwy. We wspólnym śpiewaniu popularnych piosenek uczestniczyli zarówno młodzi aktorzy jak i zaproszeni goście.
W uroczystych obchodach święta dziadków w Komborni wzięli udział: Wójt Gminy Korczyna Jan Zych, Katarzyna Urbanek – zastępca Wójta Gminy, Adolf Kasprzyk – kierownik Gminnego Zespołu Administracyjno-Ekonomicznego, ksiądz proboszcz Andrzej Wydrzyński, ksiądz wikary Grzegorz Matwijec, dyrektor szkoły podstawowej Bogusława Deliowska oraz sołtys wsi Kombornia Jan Wawrzkowicz. Zarówno bohaterowie święta – Babcie i Dziadkowie jak i zaproszeni goście otrzymali od dzieci przygotowane własnoręcznie drobne upominki – słodycze i kwiaty.
O słodki poczęstunek, kawę i herbatę a także pomoc w organizacji wydarzeń zadbali rodzice uczniów, za co Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Stanisława Pigonia w Komborni składa serdeczne podziękowania.
Przedszkole Sióstr Służebniczek w Korczynie
Przedszkolacy uczęszczający do Przedszkola Sióstr Służebniczek z okazji Święta Babć i Dziadków zaprosili na spektakl „Blask nad Judeą” w reżyserii siostry Marzeny Wątroby. Najmłodsi aktorzy występujący na scenie mieli nieco ponad dwa lata, najstarsi – sześć. Wykonane zostały sceny z betlejemskiej szopki, tańce pastuszków przy ognisku oraz przybycie trzech Króli. Rodzice wsparli organizację wydarzenia zapewniając słodki bufet. Nagłośnienie i oświetlenie spektaklu przygotował Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie.
Na zaproszenie Przedszkola, w Jasełkach uczestniczyła zastępca Wójta Gminy Korczyna Katarzyna Urbanek oraz sołtys wsi Korczyna Marian Pelczar.
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Iskrzyni
Tegoroczny Dzień Babci i Dziadka w Iskrzyni obchodzony był naprawdę hucznie. Zorganizowany został we współpracy Sołtysa Wsi Iskrzynia Grzegorza Boczara ze szkołą podstawową, Radą Rodziców, Kołem Gospodyń Wiejskich oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Korczynie.
Na zaproszonych gości – babcie i dziadków dzieci uczęszczających do oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III, Wójta Gminy Korczyna Jana Zycha, dyrektora szkoły podstawowej Witolda Wyskiela oraz księdza proboszcza Krzysztofa Kwiecińskiego czekało przedstawienie teatralne. Najmłodsze dzieci zaprezentowały jasełka, starsze zaś – scenki wokalne, kabaretowe i taneczne, przygotowane pod opieką wychowawców. Uroczystość poprowadzona została przez dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie Wojciecha Tomkiewicza. Po spektaklu uczestnicy wydarzenia poczęstowani zostali dwudaniowym posiłkiem przygotowanym przez Sołtysa oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Rada Rodziców pod przewodnictwem Beaty Inglot wsparła organizację wydarzenia pomocą w przygotowaniu poczęstunku. Przedstawiciele babć i dziadków – Teresa Folta i Józef Wulw podziękowali wnukom za wzruszającą uroczystość i wręczyli występującym słodycze.
Na zakończenie uroczystości odbyła się potańcówka dla Seniorów sfinansowana ze środków Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie, który zapewnił również nagłośnienie imprezy.
Sołtys Grzegorz Boczar oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Beata Inglot złożyli serdeczne podziękowania pani Danieli Rysz, przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Iskrzyni za nieocenioną pomoc w przygotowaniu Dnia Babci i Dziadka.
***
Wójt Gminy Korczyna Jan Zych na każdym ze spotkań wręczył występującym na scenie artystom słodycze, dziękując za zaangażowanie i dobre przygotowanie aktorskie. Zwrócił uwagę na szczególną rolę dziadków, którzy kochają swe wnuki bezwarunkowo, są wyrozumiali i wspierający.
- Rodzice od swoich dzieci wiele wymagają, dziadkowie zaś starają się spełnić każdą ich zachciankę – taka jest naturalna kolej rzeczy – podsumował wójt Jan Zych – Babciom i dziadkom życzę przede wszystkim zdrowia, by mogli się cieszyć swoimi wnukami przez długie lata – zaznaczył.