Dzięki działaniom podjętym przez Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, na terenie naszej Gminy powstała kolejna ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Tym razem wytyczona została trasa łącząca Węglówkę i nieczynne sztolnie (miejsca wydobycia kamienia).
Jak informuje ZKPK – celem powstania ścieżki jest upowszechnienie wiedzy o formach ochrony przyrody i walorach przyrodniczych Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego oraz promocja turystyczna naszego województwa.
Na ścieżce ustawione zostały cztery tablice informacyjne:
- Tablica informacyjna przy wejściu na ścieżkę,
- Tablica informacyjna na przystanku nr 1 – ochrona czynna płazów i gadów - rekultywacja zbiorników wodnych,
- Tablica informacyjna na przystanku nr 2 – sztolnie - nieczynne wyrobiska kamienia,
- Tablica informacyjna na przystanku nr 3 – nietoperze - ochrona zimowisk.
Trasa poprowadzona została w pobliżu zrekultywowanych zbiorników wodnych, będących miejscem przybywania gadów i płazów. W ramach zadania wykonany został również stół i ławki, na których turysta może odpocząć i zjeść posiłek.
Wejścia do sztolni zostały zabezpieczone w sposób umożliwiający zamieszkującym je nietoperzom nieskrępowany dostęp do wnętrza.
Same wyrobiska pochodzą z XIX wieku. Zamieszkujący Węglówkę Rusini wydobywali w nich piaskowiec, służący później produkowaniu drobnych narzędzi gospodarskich (osełek, kamieni młyńskich). Ich praca odbywała się w niezwykle ciężkich i prymitywnych warunkach – „kamieniarz” po znalezieniu stosownego miejsca i wydobyciu pierwszych fragmentów skały zmuszony był wpełzać pod ziemię i przy lichym świetle pracować w niezwykle ciasnym tunelu. Brak podstawowych środków bezpieczeństwa kończył się nieraz tragicznie – wydobywający kamień bywał zasypany. „Przemysł” wydobywczy trwał w Weglówce do końca wieku XIX – do jego zmierzchu przyczynił się rozwój bardziej dochodowego kopalnictwa naftowego. Dłużej, bo do ostatniej wojny światowej kamień wydobywany był w Czarnorzekach.
Aby trafić na ścieżkę, należy skręcić z drogi powiatowej w utwardzoną drogę gminną przy drogowskazie „Kopalnia Węglówka 2”. Mapa dojazdu – poniżej.
Całkowity koszt wykonania ścieżki wyniósł 12 000 zł, realizacja zadania była możliwa dzięki pozyskanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie dotacji w kwocie 9 000 złotych.
Zdjęcia: Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie.